DİYARBAKIR ADALET SARAYI

Diyarbakır Adliyesi 1997 yılına kadar Suriçi semtinde bulunan eski tarihi bir binada hizmet vermekteyken binanın yeterli büyüklükte olmaması, küçük olan Adliye Binası nedeniyle bazı birimlerinin başka binalarda hizmet vermesi ve bu nedenle adliye birimlerinin bina dışına çıkarak hizmette aksaklıklar meydana gelmesi sonucu halen faaliyet gösteren yeni Adliye Sarayı inşa edilerek 1997 yılının Adli Tatil döneminde faaliyete başlamıştır.

   Halen faal olan binamız modern mimari ile inşa edilmiştir. Bina zemin kat ile birlikte beş kattan oluşmakta ve 320 oda, 26 duruşma salonu, yemekhane, garaj, jeneratör, adli emanet depoları ve arşiv depoları ile duruşmalara getirilen tutuklular için özel giriş kısmı ile tutuklu-hükümlülerin duruşma salonları nakilleri için özel merdivenler inşa edilmiştir. Binanın diğer bölümlerinden bağımsız bekleme yerinden direkt duruşma salonlarına aktarılmaları sağlanacak şekilde inşa edilen Adliyemizde Adli ve İdari Yargı ünitelerimiz birlikte görev yapmaktadır.

Diyarbakır Adalet Sarayı, Diyarbakır' ın Merkez ilçelerinden Yenişehir ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta, binanın sol kısmında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bulunurken, sağ tarafında yeni yapılan Bölge İstinaf Mahkemesine ait Adalet Sarayı Binası bulunmaktadır.

 

Diyarbakir Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 12.02.2013 ]
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İ çerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.